Taşınırken hangi resmi işlemler yapılır genel olarak baktığımızda bazı detaylar bulunmaktadır. Taşınma sürecinde birçok koşuşturmanın yanında bazı resmi işlemlerde gerekmekte. Taşınırken kiracı olmanız veya ev sahibi olmanız durumunda değişen bazı resmi işlemler bulunmaktadır. Taşınma durumu her bireyin hayatında en az bir kere de olsa yaşadığı bir durumdur. Özellikle ev eşyası çok olan bireylerin taşınma süreci daha zordur. Bununla birlikte yapılması gereken resmi işlemlerde uzun bir süreç alabiliyor. Taşınırken elektrik, su, doğalgaz nakli ikametgâh değişikliği yapmanız gerekli. Böylece taşındıktan sonrasında herhangi bir sorun yaşamadan yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Taşınma aşamasında tüm kilitleri değiştirmek, tesisatın durumunu kontrol etmek, yerleşim planı yapmak, özel ihtiyaçlarınız için özel bir kutu ayarlamak ve yardım alacağınız kişileri ayarlamanız işinize yarar. Özellikle bu alanda bilgili olan kişiler işinizi daha da kolaylaştırabilir. Taşınma sırasında evcil hayvanınız veya çocuğunuzla kimlerin ilgileneceği gibi ayarlamaları yapabilirsiniz. Böylece taşınma sürecinizi daha kolay yönetebilirsiniz.

Taşınırken hangi resmi işlemler yapılır

Taşınırken Adres İkametgâh Değişikliği

Yeni bir adrese taşındığınızda ilk olarak bunu devlete bildirmeniz gerekir. Yeni taşındığınız noktaya ikametgâh alırken Nüfus Müdürlüğü üzerinden destek alabilirsiniz. Böylece yeni adresinize fatura kesimi yapılabilmektedir. Oldukça gerekli olan bu işlemle birlikte, banka gibi yerlerden de adres değişikliği yapabilirsiniz. Taşınırken resmi işlemler arasında ilk sırada bulunan bu işlem için muhtara da gidebilirsiniz. Muhtar sizlere bu noktada gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Faturalar, gazete ve dergi abonelikleri yaptığınızda yeni adresinize gelmesi için mutlaka adres bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Adres değişikliği yapmak yasal bir zorunluluk olmaktadır. Bu nedenle taşındıktan sonra 20 gün içinde adres değişiklik bildirimi yapmalısınız. E-devlet üzerinden de online olarak değişiklik yapmanız mümkündür.

Taşınırken hangi resmi işlemler yapılır

Taşınırken Elektrik, Su, Doğalgaz Nakli

Taşınırken elektrik, su, doğalgaz nakli geciktirilmemesi gereken işlemlerden birisidir. Aynı zamanda eğer kiracıysanız veya sıfır bir eve çıkmıyorsanız sayaç takibi yapmalısınız. Sizden önce kalan kişilerin borcu tespit edilebilmektedir. Eski aboneliklerinde kapatılarak yeni aboneye geçilmesi gerekiyor. Bunun içinde doğalgaz, elektrik ve su mülkiyet belgesi, zorunlu deprem sigortası, eski aboneliği gösteren bir fatura ve iban numarasıyla başvuru yapılması gerekiyor. İnternet aboneliğiniz bulunuyorsa yine servis sağlayıcınızı arayabilir ve adresinizi belirtebilirsiniz. Tüm bu abonelik başlatma ve sildirme işlemleri için bizzat başvuru yapmanız gerekiyor.

Taşınırken hangi resmi işlemler yapılır

Taşınırken Sağlık Ocağı Değişikliği

Taşındıktan sonrasında da artık aile hekiminizin dışında kalırsınız. Bu sebeple aile hekiminizin değişikliği önerilir. Bunun için iki yol bulunuyor. Birincisi E-Nabız üzerinden aile hekiminizi değiştirmenizdir. İkinci yol ise değişiklik formunun doldurulması ve yeni kayıt sağlayacağınız sağlık ocağına vermenizdir. Dilekçe verdikten sonrasında ay başında talebinizin olduğu aile hekimliğine kaydınız tamamlanacaktır. Böylece herhangi bir sağlık sorununuzda değişiklik yapmayı beklemeden sağlık ocağına gidebilir ve sağlık hizmeti almaya başlayabilirsiniz.

Taşınırken Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Taşınırken hangi resmi işlemler yapılır bakarsak nakliye işlemleri de oldukça önemli bir konu olmaktadır. Bu aşamada firmanız, nakliye konusunda sizlere profesyonel bir hizmet sağlar. Aynı şekilde taşınma sürecinizde de gerekli olan tüm resmi işlemlerin bilgisini sizlere verir. İş yerlerinde, fabrika gibi ortamlarda taşınma sürecinde birçok kişi taşınır mal yönetmenliği konusunu da merak ediyor. Bu durumda yine nakliye firmanızla iletişime geçebilirsiniz. Ardından daha detaylı bilgi almaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak taşınma durumu zahmetli olmakla beraber birçok resmi değişikliği beraberinde getiriyor. Taşınma aşamasında sürecin planlı şekilde ilerleyebilmesi için bazı ayarlamaların taşınma öncesinde yapılması gerekiyor. Böylece güvenlik ve konfor daha iyi bir şekilde sağlanabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bidüşüntaşın evden eve nakliyat bidüşüntaşın ofis taşıamcılığı bidüşüntaşın eşya depolama şirketi
indirim
FIRSATI
kaçırılmayacak
%5 indirim
BDT5

Bu kampanya 2 saat süre ile geçerlidir. Kampanya kodunu ödeme adımında kupon kısmına girmeniz gerekmektedir.

×