İstanbul Finans Merkezi Nedir?

İstanbul finans merkezi nedir?

Proje Adıİstanbul Finans Merkezi
İlgili KurumlarÇevre ve Şehircilik Bakanlığı*
İstanbul Büyükşehir Belediyesi*
Ataşehir Belediyesi*
Ümraniye Belediyesi*
Proje Alan Büyüklüğü1.700.000 m² *
Proje TürüTicaret
Rezidans
Tanımlanabilen Bütçe4.5 milyar TL.*
MüellifGensler*
HOK*
Özgüven Mimarlık*
İnşaat ŞirketiAğaoğlu Şirketler Grubu*
Arup (Mühendislik Hizmeti)*
Proje Modeli
Güncel Durumİstanbul Finans Merkezi projesi yarım kalan inşaatıyla beraber Cumhurbaşkanlığına devredildi. *
KonumAtaşehir ve Ümraniye
Kamuya Açıklanma TarihiOcak 2008 *
Proje Alanının Çizildiği KaynakAtaşehir Belediyesi Kent Rehberi uygulaması.

İstanbul Finans Merkezi Zaman Çizelgesi

Ocak 2008

Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıma tartışması yeniden başladı. *
Ataşehir’de kurulacağı söylenen finans merkezi için hazırlanan imar planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisince onaylandı.

Nisan 2008

Emlak Konut GYO’nun Ataşehir’deki konut ve ticari imarlı arsa ihalesinde en yüksek teklifi, 338 milyon YTL ile Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi verdi. 

Ocak 2009

Ümraniye Belediyesi meclisinin aldığı ve Kadıköy Belediyesi’ne bildirmediği bir karar ile finans merkezi yapılacak alan Ümraniye sınırlarına katıldı.

Ocak 2011

Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın Ataşehir’deki Emlak GYO’nun arazisine kurulacak merkeze taşınacağı kesinleşti.

Mart 2012

Ataşehir’de Finans Merkezi’inin yapılacağı arazi Ataşehir Belediyesi sınırlarının dışına çıkarılıp Ümraniye’ye bağlandı. 

Eylül 2013

İstanbul Finans Merkezi’nin inşaatı için geri sayım başladı.

Eylül 2014

TOKİ, İstanbul Finans Merkezi’nde inşa ettireceği Sermaye Piyasası Kurulu hizmet binası işini ihaleye çıkardı. Finans Merkezi SPK hizmet binası ihalesi 14 Ekim 2014 Salı günü yapılacak.

Haziran 2015

İstanbul Finans Merkezi dahilinde bulunan 3391 numaralı adanın güney bölgesinde yer alan bir kısım alanın “Park Alanı ve Resmi Kurum Alanı”na dönüştürülmesini kapsayan “Uygulama İmar Planı Değişikliği” Çevre ve Şehircilik Bakanlık tarafından askıya çıkarıldı. 

Mart 2016

Avan projeleri tamamlanan projede Merkez Bankası’nın yanı sıra Ziraat, Halk, Vakıflar bankaları ile BDDK ve SPK gibi kamu kurumları için inşa edilecek binalara ilk kazmanın nisanda vurulacağı öğrenildi.

Mart 2018

İstanbul’a taşınması gündemde olan Merkez Bankası’nın Ümraniye’de yapımı süren Uluslararası Finans Merkezi’nde inşa edilecek binası için 13 Mart’ta danışmanlık ihalesi düzenlenecek.

Eylül 2018

Gyoder Başkanı Feyzullah Yetgin İstanbul Finans Merkezi’nin 2020’de biteceğini belirtti.

Eylül 2019

Türkiye Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi’nin yapımını üstlenen Ağaoğlu, YDA ve İntaş şirketlerine yaptıkları tüm işlerin paralarını ödeyerek devreden çıkardı. Ağaoğlu ve diğer inşaat şirketlerinin zararını karşılamak üzere devreye sokulan Türkiye Varlık Fonu bu üç şirkete 1.6 milyar liralık ödeme yaptı.

Ekim 2019

İstanbul Finans Merkezi projesi yarım kalan inşaatıyla beraber Cumhurbaşkanlığına devredildi. Proje için Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi altında İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanlığı kuruldu.

İstanbul Finans Merkezi ile Türkiye’nin önemli noktalarından biri haline gelecektir. Dolayısıyla finans merkezinin üssü olacak nitelikte tasarlanmış olan bu yapının ne zaman biteceği merak konusu haline geldi. Süreç ile ilgili çalışmalar devam ederken, İstanbul Anadolu yakasının en gözde lokasyonu olacaktır. Bununla birlikte yoğun 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanan mega projenin sonuna doğru gelindiğini gözlemlemekteyiz.

bidüşüntaşın evden eve nakliyat bidüşüntaşın ofis taşıamcılığı bidüşüntaşın eşya depolama şirketi
indirim
FIRSATI
kaçırılmayacak
%5 indirim
BDT5

Bu kampanya 2 saat süre ile geçerlidir. Kampanya kodunu ödeme adımında kupon kısmına girmeniz gerekmektedir.

×